You are currently viewing Rozmiar pościeli dla dzieci

Rozmiar pościeli dla dzieci

Wybieramy odpowiednią pościel dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Jak dopasować rozmiar pościeli dla dzieci? Jak dobrać idealny rozmiar pościeli dla dziecka? – to jedno z częstszych dylematów przed jakim stają młodzi rodzice. Dobry rozmiar pościeli dla dzieci zapewni maluchom wygodę i komfort snu, dlatego przed dokonaniem zakupu warto poznać zasady doboru optymalnego rozmiaru pościeli dla dzieci. Idealny rozmiar pościeli dziecięcej to oczywiście w dużej mierze kwestia indywidualnych preferencji, jednak można wskazać kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę wybierając rozmiar pościeli dla dziecka.

W naszym poradniku postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytania i wskażemy jakie rozmiary pościeli oferują dla dzieci producenci i na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni rozmiar pościeli dla dzieci. Wskażemy jak dopasować rozmiar pościeli do łóżeczka dziecka oraz do jego wieku.

Standardowe wymiary pościeli dla dziecka

Decydując się na zakup wypełnienia do pościeli dziecięcej warto wybrać standardowy rozmiar pościeli dla dzieci. Obecnie wiele sieciówek produkuje wypełnienie pościeli w swoich własnych, niestandardowych wymiarach. Jeżeli zdecydujemy się na takie wypełnienie, pozostaje nam zakup pościeli dla dziecka w tej samej marki. Jeżeli z jakiegoś powodu taka pościel dziecięca nam się nie sprawdzi (np. ze względu na jakość, trwałość nadruku, czy rodzaj tkaniny), będziemy musieli decydować się na szycie pościeli na zamówienie (co jest znacznie droższe) lub zakup nowego wypełninia. Wybierając natomiast standardowy rozmiar pościeli dla dzieci zawsze mamy szeroki wybór producentów w różnych przedziałach cenowych i łatwiej znaleźć idealną pościel dziecięcą.

W naszym poradniku będziemy opierać się na standardowych, najpopularniejszych rozmiarach pościeli dla dzieci.

Rozmiar kompletów pościeli dla dzieci a wiek dziecka

Pościel dla niemowląt, czyli jaki rozmiar pościeli do łóżeczka niemowlęcego?

Przygotowując wyprawkę dla przyszłego członka rodziny, rodzice zastanawiają się jakie są rozmiary pościeli do łóżeczka dla noworodków. Jenak według zaleceń specjalistów dziecko do ukończenia pierwszego roku życia w ogóle nie powinno używać pościeli. Zalecenie to ma na celu minimalizowanie ryzyka SIDS (czyli tzw. śmierci łóżeczkowej). Wg zaleceń niemowlęta powinny spać w rożku, śpiworku lub przewiewnym kocyku. Bezpieczeństwo dzieci jest jednym z filarów marki moontoon, dlatego nie rekomendujemy zakupu kompletów pościeli dla niemowląt. Z tego też względu w tym artykule zdecydowaliśmy nie poruszać tematu rozmiaru kołdry dla noworodka ani rozmiaru pościeli dla niemowląt.

W związku z powyższym na pytanie ” Jaki rozmiar pościeli dla noworodka” odpowiadamy, że żaden – wstrzymajmy się z zakupem, do czasu, aż nasz maluch będzie mógł bezpiecznie z niej korzystać. Noworodek ani niemowlę nie potrzebuje poduszki, ani kołderki. Co więc w zamian? W sklepie moontoon znajdziesz piękne, ilustrowane prześcieradła z gumką w rozmiarze 60×120 cm (120×60 cm), które idealnie pasują do standardowych, niemowlęcych łóżeczek. Prześcieradła dla niemowląt 60×120 cm znajdziesz tutaj. Takie prześcieradło będzie pięknym elementem dekoracyjnym sypialni dziecka, a także fantastycznym tłem do zdjęć.

prześcieradło 60x120, rozmiar pościeli dla niemowląt

Prześcieradło do łóżeczka 60x120 cm

100% bawełna o satynowym splocie, duży zapas na materac i gumka wszyta na całym obwodzie.

prześcieradlo 120x60, rozmiar pościeli niemowlęcej

Prześcieradło do łóżeczka 60x120 cm

Prześcieradło niemowlęce, które zdobią wyjątkowe, autorskie grafiki

Wróćmy jednak na chwilę do kwestii czym przykryć noworodka czy niemowlę. W pierwszych tygodniach życia może przydać się rożek, którym otulimy maleństwo. Rożek nie posłuży nam jednk długo i tu znów pojawia się dylemat czym go zastąpić. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być śpiworek. Producenci oferują różnego rodzaju śpiworki niemowlęce: z nagawkami i bez, zapinane na suwak lub napy, a dla młodszych użytkowników również takie, które ułatwiają zmianę pieluszki w nocy. Plusem śpiworka dla wielu rodziców jest to, że dziecko nie rozkopie się z niego. Z drugiej jednak strony, gdy dziecku jest za ciepło nie jest w stanie się odkryć. Nie każde dziecko, a nawet niemowlę lubi być otulone. Wówczas dla takiego malucha możemy zakupić kocyk dla dziecka. Specjaliści zwracają uwagę, aby kocyk dla niemowlaka był przewiewny.

 

Jak sprawdzić czy kocyk jest bezpieczny dla niemowlaka?

Tylko przewiewny kocyk będzie bezpieczny dla niemowlaka. Jak sprawdzić czy kocyk dla dziecka jest przewiewny? Spróbuj oddychać zakrywając sobie nim usta i nos. Jeżeli jesteś w stanie to robić bez problemu, kocyk jest bezpieczny dla Twojego dziecka. Nawet, jeżeli niemowlę nakryje się takim kocykiem łącznie z buzią, nadal będzie w stanie oddychać. Biorąc to pod uwagę najlepszym wyborem jeżeli chodzi o kocyk dla niemowlaka wydaje się być kocyk tkany (najlepiej dość luźno) z bawełny, bambusa lub mieszanki obu. Popularne kocyki minky nie są ani naturalne, ani przewiewne. Nie są zatem dobrym wyborem dla niemowląt. Kocyk minky może się sprawdzić do drzemek na zwewnątrz (np. w wózku na spacerze) w chłodne dni, pod warunkiem, że mamy dziecko cały czas w zasięgu wzroku.

Prześcieradło z gumką – jak dobrać rozmiar prześcieradła do materaca?

Prześcieradła z gumką są tworzone pod konkretne wymiary materaca. Oznacza to, że jeżeli szukamy prześcieradła do łóżeczka niemowlęcego 60×120 cm, to dokłanie takiego rozmiaru prześcieradła potrzebujemy – prześcieradła 60×120 cm. W przeciwieństwie do klasycznych prześcieradeł bez gumki, nie musimy dodawać tu zapasu na wysokość materaca. Powinniśmy jednak zawrócić uwagę na to jak duży zapas na wysokość materaca założył producent, tak by nie okazał się zbyt mały. W takiej sytuacji prześcieradło będzie ściągało się podczas snu, co sprawia duży dyskomfort. Zapas na materac powinien być o kilka centymentrów większy niż wysokość materaca, tak by ładnie pokryło boki i założyło się pod spód. Tak dobrane prześcieradło będzie ładnie leżało, nie będzie się sciągało podczas snu, dając poczucie wygody i komfortu.

przześcieradło niemowlęce 120x60

Prześcieradło do łóżeczka 60x120 cm

Prześcieradła marki moontoon idealnie dopasowują się do materaca dzięki sporemu zapasowi na materac oraz gumce wszytej na całym obwodzie. Nasze prześcieradełka łatwo się zakładają i zostają na swoim miejscu przez całą noc.

Wybieramy pościel dla maluchów – Pościel dla rocznego dziecka

Gdy maluch skończy roczek może bezpiecznie zacząć korzystać z “dorosłej” pościeli. Komplet pościeli dziecięcej jest więc doskonałym pomysłem na prezent na roczek. Ilustrowana pościel marki moontoon  będzie doskonałym wyborem. Jaki rozmiar pościeli wybrać dla rocznego dziecka? W tej sytuacji warto zdecydowac się na pościel 100×135 cm. Ten rozmiar jest typowym rozmiarem pościeli dla dzieci i wielu producentów wypełnień posiada go w swojej ofercie. Kołdra w rozmiarze 100×135 cm wydaje się być optymalnym wyborem, ponieważ nie będzie zbyt duża dla rocznego dziecka, ale posłuży nam dłużej niż mniejsze kołdry. Pościel w rozmiarze 100×135 cm posłuży dziecku do ok. 4 roku życia. Pamiętajmy, że rozmiar poszewek do kołdry i poduszki dobieramy identyczny jak rozmiar wypełnienia. Zatem jeżeli decydujemy się na kołdrę dla dziecka w rozmiarze 100×135 cm to dobieramy do niej pościel 100×135 cm.

Rozmiary poduszek, czyli jak dobrać wymiar poduszki dla dziecka

Dla rocznego dziecka możemy wybrać najmniejszą poduszkę w rozmiarze 40×60 cm. Taka poduszka dla więszkości maluchów wystarcza na kilka kolejnych lat. Niektóre jednak dzieci po jakimś czasie domagają się większej poduszki. W Polsce najczęściej spotykanymi poduszkami dziecięcymi są 50×60 cm oraz 50×70 cm. Mając pościel moontoon nie musisz kupować całego nowego kompletu pościeli dla dziecka, gdy zmieniasz poduszkę na większą. W dziale poszewki na poduszkę znajdziesz pojedyńcze poszewki na poduszkę, które możesz dokupić samodzielnie.

pościel dla dzieci z motywem lisa, poduszka ze śpiącym liskiem

Poszewki na poduszkę dziecięcą

Jeżeli potrzebujesz samej poszewki na poduszkę, chcesz dokupić dodatkową poszewkę lub chcesz wymienić poszewkę na większą

Pościel dla przedszkolaka/ pościel dla kilkulatka – jak wybrać idealny rozmiar pościeli dla dzieci starszych

Jaki rozmiar pościeli wybrać dla przedszkolaka? Dla dziecka trzy-, czteroletniego nadal może być wystarczająca pościel 100×135 cm. Taką też pościel często rodzice wybierają do przedszkola, ponieważ idealnie pasuje do przedszkolnych leżaczków. Jednak w domu często dzieci w tym wieku przenoszą się już do większych łóżek, w których lepiej prezentuje się większy komplet pościeli. Jeżeli dziecko wyrosło już z pościeli 100×135 cm warto od razu wybrać pościel 140×200 cm, która posłuży nam już na wiele lat. Niektórzy producenci oferują wypełnienia w rozmiarach pośrednich, jednak taka kołdra nie posłuży długo.

Jaki wybrać rozmiar pościeli dla dziecka?

rozmiar pościeli dla dzieci

Pościel dla dzieci z motywem lasu

W moontoon znajdziesz idealny rozmiar pościeli dla Twojego dziecka

jak wybrać rozmiar pościeli dla dzieci, pościel 100x135 cm

Pościel dla dzieci z motywem morskim

Miksuj dowolnie rozmiary poszewek by stworzyć idealny rozmiar pościeli dla Twojego dziecka

Pościel dla dzieci z motywem misia

W moontoon znajdziesz pościel dla dzieci w każdym wieku

Najczęściej zadawane pytania przez naszych klientów dotyczące wyboru odpowiedniego rozmiaru pościeli dla dzieci

Jaki będzie najlepszy rozmiar kołdry dla niemowlaka?

Wg specjalistów niemowlę nie powinno używać kołdry. Stanowi ona potencjalne niebezpieczeństwo. Niemowlę mogłoby przez przypadek nakryć się nią, co znacznie ograniczyłoby lub odcięło dostęp powietrza. Rezygnacja z kołdry i poduszki w pierwszym roku życia dziecka to jeden ze sposobów na minimalizowanie SIDS (nagłej śmierci łóżeczkowej)

 

Jaki rozmiar kołdry dla 3 latka?

Dla 3 latka wystarczająca będzie kołdra w rozmiarze 100×135 cm. Jednak jeżeli chcemy kupić kołdrę, która posłuży na kilka najbliższych lat, warto zastanowić się nad rozmiarem kołdry 140×200 cm.

Jaki rozmiar kołdry dla 5-latka?

Dla dzieci 5 letnich i starszych polecamy kołdrę w rozmiarze 140×200 cm.

Jakie są najpopularniejsze rozmiary kołder dla dzieci?

W Polsce najpopularniejsze standardowe wymiary kołder dziecięcych to 100×135 cm oraz 140×200 cm. Sieciówki oferują inne, podobne, jednak niestandardowe warianty. Decydując się na kołdrę w niestandardowym rozmiarze trudniej będzie znaleźć idealny rozmiar pościeli.

Jaki rozmiar pościeli dla niemowlaka?

Z używaniem pościeli wstarzymujemy się do momentu, gdy dziecko skończy 1 rok. Wg specjalistów niemowlę nie powinno używać kołdry i poduszki. Stanowi ona potencjalne niebezpieczeństwo. Niemowlę mogłoby przez przypadek nakryć się nią, co znacznie ograniczyłoby lub odcięło dostęp powietrza. Rezygnacja z kołdry i poduszki w pierwszym roku życia dziecka to jeden ze sposobów na minimalizowanie SIDS (nagłej śmierci łóżeczkowej).

Jaki rozmiar pościeli do łóżeczka 70×140?

Do łóżeczka 70×140 cm (140×70 cm) polecamy pościel w rozmiarze 100×135 cm. Poszwa na kołdrę w rozmiarze 100×135 cm posłuży dziecku do ok. 4-5 roku życia.